21 príspevkov
Ing. Adrián Ondrovič, PhD.Ekonomický ústav SAV |
Príspevky
Migrácia ako spoločenský jav
Ing. Adrián Ondrovič, PhD., kapitola v domácej monografii
Migrácia hrá v našej spoločnosti významnú úlohu s celým spektrom sociálnych, ekonomických, ekologických ale aj politických dopadov. Miera a povaha migrácie závisí nielen od individuálnych rozhodnutí, ale predovšetkým súvisí so spoločenskými rozhodnutiami, niekedy aj systémovej povahy, ktoré často individuálnym rozhodnutiam migrovať predchádzajú.
Ekonomický ústav SAV, 2018
Pridané: 21. 11. 2019
Návrh novej rozvojovej paradigmy - krok k holistickému spravovaniu spoločnosti
Ing. Adrián Ondrovič, PhD., príspevok v zborníkoch z medzinárodných konferencií
V tomto kritickom čase sa objavuje návrh novej rozvojovej paradigmy ľudskej spoločnosti orientovaný na spoločenské šťastie a nie na ekonomický rast. Holistickým prístupom k problému dosahovania spoločenskéhošťastia vytvorila skupina medzinárodných expertov hodnotný koncept pre budúce spravovanie spoločnosti.
Ekonomický ústav SAV, 2018
Pridané: 10. 7. 2018
Extrémne počasie na tanieri
Ing. Adrián Ondrovič, PhD., iné
Súvisí nejako extrémne počasie s naším každodenným tanierom?
Ekonomický ústav SAV, 2015
Pridané: 7. 9. 2015
Vplyv technológií na životné prostredie
Ing. Adrián Ondrovič, PhD., príspevok v domácom časopise
Technológie sú v súčasnej civilizácii všadeprítomné. Sú súčasťou takmer každej činnosti nášho každodenného života. Sú považované za motor, ktorý poháňa ekonomiku, prináša ekonomický rast, zlepšuje kvalitu života. Kvalitu života však určuje, okrem iných faktorov, aj prostredie, v ktorom žijeme.
Ekonomický ústav SAV, 2015
Pridané: 7. 10. 2015
Inštitucionálne príčiny globálnej ekonomickej krízy
Ing. Adrián Ondrovič, PhD., domáca monografia
Globálna ekonomická kríza z roku 2008 sa postupne pretransformovala do krízy spoločenskej, kde mnohé krajiny bojujú s vysokou nezamestnanosťou mladých ľudí, kde neustále rastie priepasť medzi bohatými a zvyškom spoločnosti. V mnohých krajinách sa mení sa politická mapa, spoločnosť sa polarizuje. Práca ponúka analýzu inštitucionálneho nastavenia spoločnosti, ktoré stojí za týmto procesom vzniku kríz.
Ekonomický ústav SAV, 2017
Pridané: 14. 2. 2018
Vonkajšie faktory prehlbujúce polarizáciu príjmov na Slovensku
Ing. Adrián Ondrovič, PhD., kapitola v domácej monografii
Pohľad na vonkajšie vplyvy na vývoj príjmovej polarizácie na Slovensku je širokospektrálny a je potrebné brať do úvahy aj určité faktory pôsobiace v minulosti. Tie priamo aj nepriamo súvisia s externými faktormi, ktoré vieme identifikovať aj v súčasnosti, keďže v podstate ide o kontinuálny vývoj určitého smerovania.
Ekonomický ústav SAV, 2015
Pridané: 3. 3. 2016
Družstevná forma podnikania a zamestnanosť
Ing. Adrián Ondrovič, PhD., príspevok v zborníkoch z medzinárodných konferencií
Slovensko patrí v ukazovateľoch nezamestnanosti a dlhodobej nezamestnanosti k najhorším krajinám v EÚ už mnoho rokov. Problém sa nedarí vyriešiť žiadnej vláde a v podstate sa čísla menia len so zmenami zahraničného odbytu najväčších exportérov. Družstevné podnikanie, a to nielen pestovanie a výroba potravín, ponúka model stabilnejšej ekonomiky so silnejšou väzbou na lokálne potreby a domácu spotrebu, na rozvoj domácich regiónov a komunít. Globálna ekonomika voľného trhu je ideologickou a inštitucionálnou pascou, z ktorej je možné sa vymaniť lokalizáciou výroby a spotreby a demokratizáciou ekonomiky, zmenou jej inštitucionálnej štruktúry smerom k spoločnému družstevnému vlastníctvu a rozhodovaniu.
Ekonomický ústav SAV, 2014
Pridané: 20. 2. 2015
Riziká prehlbovania environmentálnych hrozieb v dôsledku energetickej politiky EÚ
Ing. Adrián Ondrovič, PhD., príspevok v zborníkoch z medzinárodných konferencií
Informácie o závažnosti stavu životného prostredia sa do verejnej diskusie dostávajú veľmi zriedka. Ľudská činnosť, presnejšie povedané hospodárska činnosť súčasnej civilizácie, dostala planétu do stavu, kedy je možnosť biologického prežitia budúcich generácií vážne ohrozená. Tento stav si vyžaduje okamžité a radikálne zmeny v spôsobe fungovania našich spoločností. Spôsob výroby a spotreby energie stojí v samom jadre otázky environmentálnej katastrofy existenčného charakteru, do ktorej sa ľudstvo vedome rúti. Charakter energetickej politiky Európskej únie je preto kľúčovým regionálnym a globálnym faktorom v otázke ďalšej environmentálnej degradácie.
Ekonomický ústav SAV, 2015
Medzinárodné ekonomické vzťahy
Pridané: 7. 9. 2015
Alternatívny pohľad na príčiny globálneho otepľovania a [ne]reálny boj s klimatickými zmenami
Ing. Adrián Ondrovič, PhD., príspevok v zborníkoch z domácich konferencií
Príspevok predkladá alternatívny pohľad na príčinu otepľovania ako na globálne zohrievanie atmosféry. Na neschopnosť globálnej spoločnosti zastaviť alebo aspoň zmierniť klimatickú katastrofu sa príspevok pozerá cez úroveň reálnej demokracie, čiže cez otázku, kto reálne vládne a teda, kto nesie politickú zodpovednosť za tento katastrofálny vývoj.
Ekonomický ústav SAV, 2018
Pridané: 21. 11. 2019
Vybrané politicko-ekonomické aspekty vývoja v Ruskej federácii v 2017-2018
Ing. Adrián Ondrovič, PhD., kapitola v domácej monografii
V roku 2017 a 2018 pokračovali základné geopolitické trendy týkajúce sa Ruska. Prezidentské voľby jednoznačne vyhral Vladimír Putin, čo znamenalo pokračovanie smerovania ekonomiky a celej krajiny. Pokračovala dedolarizácia a deoffshorizácia, pokračovalo zvyšovanie zlatých rezerv, po rokoch poklesu a stagnácie došlo k rastu zahraničného obchodu.
Ekonomický ústav SAV, 2018
Pridané: 8. 7. 2019
1 2 3 ďalšia strana »