21 príspevkov
Ing. Adrián Ondrovič, PhD.Ekonomický ústav SAV |
Príspevky
Alternatívny pohľad na príčiny globálneho otepľovania a [ne]reálny boj s klimatickými zmenami
Ing. Adrián Ondrovič, PhD., príspevok v zborníkoch z domácich konferencií
Príspevok predkladá alternatívny pohľad na príčinu otepľovania ako na globálne zohrievanie atmosféry. Na neschopnosť globálnej spoločnosti zastaviť alebo aspoň zmierniť klimatickú katastrofu sa príspevok pozerá cez úroveň reálnej demokracie, čiže cez otázku, kto reálne vládne a teda, kto nesie politickú zodpovednosť za tento katastrofálny vývoj.
Ekonomický ústav SAV, 2018
Pridané: 21. 11. 2019
Družstevná forma podnikania a zamestnanosť
Ing. Adrián Ondrovič, PhD., príspevok v zborníkoch z medzinárodných konferencií
Slovensko patrí v ukazovateľoch nezamestnanosti a dlhodobej nezamestnanosti k najhorším krajinám v EÚ už mnoho rokov. Problém sa nedarí vyriešiť žiadnej vláde a v podstate sa čísla menia len so zmenami zahraničného odbytu najväčších exportérov. Družstevné podnikanie, a to nielen pestovanie a výroba potravín, ponúka model stabilnejšej ekonomiky so silnejšou väzbou na lokálne potreby a domácu spotrebu, na rozvoj domácich regiónov a komunít. Globálna ekonomika voľného trhu je ideologickou a inštitucionálnou pascou, z ktorej je možné sa vymaniť lokalizáciou výroby a spotreby a demokratizáciou ekonomiky, zmenou jej inštitucionálnej štruktúry smerom k spoločnému družstevnému vlastníctvu a rozhodovaniu.
Ekonomický ústav SAV, 2014
Pridané: 20. 2. 2015
Extrémne počasie na tanieri
Ing. Adrián Ondrovič, PhD., iné
Súvisí nejako extrémne počasie s naším každodenným tanierom?
Ekonomický ústav SAV, 2015
Pridané: 7. 9. 2015
Finančné inštitúcie Too Big to Fail a ich rola v dlhovej kríze
Ing. Adrián Ondrovič, PhD., príspevok v zborníkoch z domácich konferencií
Veľké finančné inštitúcie sú po kríze ešte väčšie ako pred krízou. Od roku 2006 takmer zdvojnásobili svoju veľkosť a práve vďaka tejto veľkosti majú mimoriadne veľký vplyv na spoločnosť.
Ekonomický ústav SAV, 2014
Ekologické a environmentálne vedy
Pridané: 20. 2. 2015
Geopolitické súvislosti ekonomiky Ruska 2015-2016
Ing. Adrián Ondrovič, PhD., kapitola v domácej monografii
V rokoch 2014 a 2015 došlo vo svete k niekoľkým kľúčovým udalostiam, ktoré znamenajú dramatické zmeny mocenských pomerov. Tieto zmeny majú ďalekosiahle následky – výrazne sa zvýšilo riziko veľkého vojenského konfliktu medzi svetovými veľmocami USA a Ruskom a došlo k zásadným zmenám v ekonomických vzťahoch medzi mnohými krajinami.
Ekonomický ústav SAV, 2016
Pridané: 17. 8. 2017
Grécka tragédia, slovenská tragédia, európska tragédia
Ing. Adrián Ondrovič, PhD., iné
Grécka kríza je zapríčinená predovšetkým menovou úniou a chápanie tohoto problému v laickej i odbornej verejnosti je veľmi obmedzené. Text vysvetľuje základné súvislosti gréckej dlhovej krízy a jej vnímanie na Slovensku. Skrátená verzia textu vyšla v denníku SME pod názvom V Grécku sa odohráva eurotragédia.
Ekonomický ústav SAV, 2015
Pridané: 5. 8. 2015
Inštitucionálne príčiny globálnej ekonomickej krízy
Ing. Adrián Ondrovič, PhD., domáca monografia
Globálna ekonomická kríza z roku 2008 sa postupne pretransformovala do krízy spoločenskej, kde mnohé krajiny bojujú s vysokou nezamestnanosťou mladých ľudí, kde neustále rastie priepasť medzi bohatými a zvyškom spoločnosti. V mnohých krajinách sa mení sa politická mapa, spoločnosť sa polarizuje. Práca ponúka analýzu inštitucionálneho nastavenia spoločnosti, ktoré stojí za týmto procesom vzniku kríz.
Ekonomický ústav SAV, 2017
Pridané: 14. 2. 2018
Konflikt súčasného charakteru individuálnej spotreby s biologickou podstatou života
Ing. Adrián Ondrovič, PhD., príspevok v zborníkoch z domácich konferencií
Súčasný ekonomický model je postavený na individuálnej spotrebe. Jej charakter však spôsobuje mieru deštrukcie, ktorá nie je zlučiteľná so životom.
Ekonomický ústav SAV, 2014
Svetová ekonomika, Ekonomická teória
Pridané: 20. 11. 2014
Medzinárodné porovnanie ekologickej stopy Slovenska v rokoch 1993-2013
Ing. Adrián Ondrovič, PhD., štúdia
Medzinárodné porovnanie ekologickej stopy Slovenska v rokoch 1993 až 2013 ukázalo, že spoločnosť výrazne zvýšila svoje negatívne dopady na prírodu a dlhodobo prekračuje biokapacitu svojho územia. Slovensko svojou ekologickou stopou dobehlo niektoré vyspelé ekonomiky a dynamika nárastu ekostopy krajiny v globálnom porovnaní patrí medzi tie najvyššie. Stále však naša krajina patrí do tej lepšej polovici rebríčka ekologickej stopy krajín EÚ.
Ekonomický ústav SAV, 2018
Všeobecná ekológia, Politická ekonómia
Pridané: 10. 7. 2018
Medzinárodné porovnanie ekostopy Slovenska
Ing. Adrián Ondrovič, PhD., príspevok v zborníkoch z medzinárodných konferencií
Článok porovnáva ekologickú stopu Slovenska s relevantnými krajinami na základe vybraných kritérií. Poskytuje pohľad na ekologickú stopu Slovenska v medzinárodnom kontexte.
Ekonomický ústav SAV, 2018
Všeobecná ekológia, Politická ekonómia, Svetová ekonomika
Pridané: 10. 7. 2018
1 2 3 ďalšia strana »