3 príspevky
PhDr. Mária Holubová, PhD.Fakulta politických vied a medzinárodných vzťahov UMB |
Príspevky
Analógia historických aspektov vývoja francúzskej a slovenskej identity
PhDr. Mária Holubová, PhD., príspevok v zborníkoch z medzinárodných konferencií
Národná identita je pojem, ktorý sa vyvíjal v historických súvislostiach a v interakcii s pojmami genotyp a národný profil. Z historicko-gnozeologického hľadiska je pre formovanie národnej identity najdôležitejšie obdobie sťahovania národov a vzniku indo-európskej jazykovej skupiny okolo 4.-5. storočia. Ďalšie vývojové fázy úzko súvisia so vznikom európskej identity, ktorých základom sú štyri styčné body. Autorka sa zamerali vo svojom príspevku analýzou a komparáciou francúzskej a slovenskej identity v európskom kontexte. Na základe týchto teórií je možné aplikovať rozdielny prístup skúmaných identít k chápaniu a prijímaniu inakosti.
Fakulta politických vied a medzinárodných vzťahov UMB, 2016
Pridané: 17. 5. 2016
Od Cateau-Cambrésis po Versailles
PhDr. Mária Holubová, PhD., domáca monografia
Práca na monografii od Cateau-Cambrésis po Versailles bola dokončená na rozhraní rokov 2014 a 2015, v ktorých si pripomíname dve významné výročia v dejinách medzinárodných vzťahov. V roku 2104 uplynulo sto rokov od vypuknutia prvej svetovej kataklizmy, ktorá postihla Európu a neskôr celý svet. Prvá svetová vojna bola výsledok konfliktov európskych veľmocí nielen o vymedzenie priestoru na európskom kontinente, ale aj v koloniálnom svete, kde dominovala Veľká Británia.
Fakulta politických vied a medzinárodných vzťahov UMB, 2015
Pridané: 14. 4. 2016
Burgundsko - symbol moci a vznešenosti
PhDr. Mária Holubová, PhD., študijný materiál
Burgundsko bola historická oblasť, ktorú spájali spoločné tradície postavené na najstaršom právnom systéme, ktorý sa nazýval podľa burgundského kráľa Gundobalda „loi gombette“, štátnej správy „coutumes“ a súboru obradných pravidiel, ktoré potvrdzovali výnimočné postavenie panovníka „protocol“.
Fakulta politických vied a medzinárodných vzťahov UMB, 2015
Pridané: 31. 3. 2016